KONTAKT:

Veterinární Klinika ZooVET
Labská Louka 650
500 11 Hradec Králové


tel.: 495 262 144
mobil:732 512 181
email: zoovet@seznam.cz

Ordinační hodiny
PO - PÁ 08:00 - 18:00
SO - 09:00 - 11:00

Pohotovost
mimo ordinační hodiny POHOTOVOST na tel.:
732 512 181.
Počítejte, prosím, s pohotovostním příplatkem.

Inflamatorní polyp recta

29.5.2012 nás navštívila naše klientka s 1,5 letou kastrovanou samičkou králíka plemene dailenar. Při pravidelné prohlídce svého králíka si všimla krve u konečníku. Fíbí do té doby nejevila žádné známky onemocnění, byla aktivní, baštila s chutí, pila. Dané odpoledne však  bobkovala méně než bylo zvyklé. Vzhledem k tomu, že nedávno pozřela nit, bála se majitelka, že výše uvedený stav mohl souviset právě s uvízlou nití.

Klinické vyšetření neukázalo žádné odchylky, dutina břišní byla prohmatná, nebolestivá, střeva bez plynatosti, s palpovatelnými formovanými bobky.  Při bližším ohledání konečníku jsme si všimli hyperplastické sliznice (stav, kdy se buňky ve sliznici zmnoží, rozdílem je hypertrofie, kdy se buňky zvětší) o velikosti cca 3mm, na povrchu mírně krvácející. Pro jistotu jsme provedli RTG- vyšetření dutiny břišní, na snímku nebyly žádné příznaky související s cizím tělesem. Vyslovili jsme podezření na anorektální papilom a s majitelkou se domluvili na prozatimním pozorování. Na podporu trávení jsme nasadili Degan®, jehož účinná látka metoklopramid podporuje pohyb žaludku a tenkých střev, a na dezinfekci sliznice konečníku Prontosan®.

Během následujícího měsíce nepozorovala majitelka žádné změny chování, příjem krmiva byl normální, defekace bezproblémová, bobky  formované. Nicméně útvar se malinko zvětšil a proto jsme se domluvili na odstranění v celkové inhalační anestezii. Při revizi sliznice konečníku jsme nalezli ještě další menší útvar stejného vzhledu. Po zákroku jsme nasadili léky podporující pohyb střev, léky proti bolesti a antibiotika. Druhý den po zákroku sliznice otekla, proto jsme přidali ještě Mesocain gel®, který působí jako lokální anestetikum (proti bolesti) a antiseptikum (proti nežádoucím bakteriím), a Ranital® s účinnou látkou ranitidin, který podporuje pohyb tlustých střev. Během několika dní se stav upravil do normálu.

Histologicky byl zjištěn inflamatorní polyp rekta. Jedná se o chronickou zánětlivou reakci sliznice, u které není u králíků známá přesná příčina. Předpokládá se virový původ, ale dosud nebyly provedeny podrobnější studie. Neznáme tedy ani žádná preventivní opatření.