KONTAKT:

Veterinární Klinika ZooVET
Labská Louka 650
500 11 Hradec Králové


tel.: 495 262 144
mobil:732 512 181
email: zoovet@seznam.cz

Ordinační hodiny
PO - PÁ 08:00 - 18:00
SO - 09:00 - 11:00

Pohotovost
mimo ordinační hodiny POHOTOVOST na tel.:
732 512 181.
Počítejte, prosím, s pohotovostním příplatkem.

Symetrická lupoidní onychodystrofie

Na začátku září 2010 jsme u fenky rhodeského ridgebacka Maggie ošetřili zatržený drápek na hrudní končetině. Nicméně během následujících 14 dní došlo k vyzutí dalších dvou rohových pouzder drápů a u kožních řas dalších dvou drápů byla patrna kapka hnisu. Začali jsme tedy uvažovat i o jiných příčinách tohoto stavu než je trauma.

Klinické vyšetření neukázalo žádné abnormality, sliznice růžové, plícní pole čisté, srdeční akce pravidelná, dutina břišní prohmatná, nebolestivá, srst hladká, lesklá, přiléhavá, kůže bez eflorescencí, chlupových deformit a alopatických změn.  Majitelka souhlasila s odběry krve. Hematologické a biochemické vyšetření neukázalo odchylky od fyziologického rozmezí, hodnota T4 (hormon štítné žlázy) byla také v normě. Diferenciálně diagnosticky tak přicházely v úvahu autoimunitní onemocnění a onemocnění bakteriálního a plísňového původu. Odebrali jsme tedy vzorky na kultivaci. Vzhledem k bolestivosti, mírnému otoku některých prstů a krvácivosti jsme nasadili léky proti bolesti, otoku a zánětu a empiricky také antibiotika.
 
Během následujícího měsíce došlo k „vyzutí“ ostatních drápů. Mykologická kultivace byla negativní, bakteriologicky byla potvrzena Pseudomonas spp. I přesto, že tato bakterie měla být citlivá na účinnou látku v již dříve nasazených antibioticích , nebylo po měsíčním podávání patrné zlepšení. Jednalo se zřejmě o sekundární problém a případ byl uzavřen jako symetrická lupoidní onychodystrofie. Jedná se o autoimunitní onemocnění, u kterého není známa přesná etiologie. Terapie je pouze podpůrná, podle stavu lze nasadit antibiotika (doxycyklin), příp.kortikoidy (prednison) a doplňky výživy podporující zdraví kůže, srsti a drápů. Nejčastěji se onemocnění vyskytuje u bearded kolií a rhodéských ridgebacků.
 
Majitelce byla doporučena dieta pro psy s onemocněním kůže a doplněk stravy ve specialitě Eforion®, který obsahuje esenciální mastné kyseliny, zinek a biotin. V současné době je u fenky onemocnění v klidové fázi. Drápy jsou světlejší, menší, deformované, ale bez projevů bolestivosti a krvácení.