top of page
Vyhledat
  • ivadesign

Manuál základní veterinární péče u králíka

Aktualizováno: 29. 8. 2020

Očkování

Králíky očkujeme proti dvěma základním infekčním nemocem, moru a myxomatóze. Obě zmíněné choroby jsou neléčitelné a ve více jak 90% případů končí úhynem nakaženého jedince.

I králík chovaný striktně v domácnosti může být těmito chorobami nakažen, jelikož přenos se uskutečňuje bodavě savým hmyzem (komáři, muchničky,…) či kontaminovanými předměty (teoreticky i seno z louky). Z možností vakcinačních schémat máme na výběr ze dvou variant, a to vakcína s imunitou trvající rok a pak půlroční. Kvalita, bezpečnost i finální cena je u obou srovnatelná, záleží tedy na Vaší preferenci. Důležitým faktem je, že pokud se na začátku života rozhodnete pro jednu variantu, již by nemělo dojít ke změně (při střídání těchto vakcín jsou popisována rizika od nefunkčnosti vakcinace až po vyvolání klinické formy onemocnění.

Výhodou vakcinace králíků oproti jiným druhům zvířat (pes, kočka) je, že se neprovádí přeočkování (po jedné dávce vakcíny je zvíře dostatečně chráněno).Koprologie

Koprologie neboli vyšetření vzorku stolice, by měl alespoň jednou za život podstoupit každý králík. Nejčastěji toto vyšetření požadujeme u mladých králíčat před prvním očkováním. Hlavním důvodem je vysoká promořenost chovů kokcidiózou (Eimeria magna/irresidua, media, perforans). Bohužel dle našich zkušeností nezáleží, zda máte králíče ze zverimexu nebo od chovatele, nakažení bývají téměř všichni.

Proč mám nechat vyšetřit stolici, i když je můj králík bez průjmu a dobře roste? Možná si pokládáte tuto otázku ve chvíli, kdy navštívíte veterináře a on po Vás chce toto vyšetření. Důvodem je trend kokcidiózy v posledních letech, kdy se jedná o skrytou formu nemoci, která se klinicky projeví pouze při narušení imunity organismu. Pokud takovémuto skrytě nakaženému jedinci aplikujeme vakcínu, jeho imunita se přestane zajímat o udržení rovnováhy ve střevě a dojde k přemnožení kokcidií, silnému průjmu, tympanii (nafouknutí břicha), anorexii a v nejhorším případě i k úhynu zvířete.


Jak získám vhodný vzorek, který budu moci nechat vyšetřit? Princip je velmi jednoduchý, začnete sbírat bobky Vašeho králíka, každý den cca 5-6 bobků, sběr provádíte 3 po sobě následující dny. Ideální je vzít zavařovací skleničku a do ní bobky postupně přihazovat (zavřenou sklenici uchováváte v lednici), důležité je vzorek mírně navlhčit! Následně zanesete vzorek na recepci kliniky a po jeho vyšetření můžeme naplánovat termín očkování nebo se dohodnout na možné terapii.

V průběhu života doporučujeme koprologické vyšetření u průjmů a při nálezu podezřelých malých bílých nitek ve stolici. Nakažení kokcidiózou není v dospělosti tak časté, ale existují i jiní parazité například roupi (Passalurus ambuguus – drobní červíci ve stolici).


Akutní stavy

Kdy mám zpozornět a volat na veterinu? Obecně se na tuto otázku dá odpovědět poměrně těžko, ale v jedné věci se dá odpovědět s naprostou jistotou > pokud Váš králík přestal přijímat potravu.

Trávicí trakt králíka dokáže strávit neuvěřitelně nevýživnou potravu a přeměnit ji na energii, tuto magickou moc má díky střevním bakteriím, pokud ale tento mikrobiom nedostane nic k jídlu (králík se nenají), tak začnou hynout. Jejich úhyn způsobuje tvorbu plynu, který zabíjí další bakterie. Jelikož králík nedokáže zvracet a jeho schopnosti uvolňování plynů jsou omezené, způsobí mu tento stav velmi silné bolesti. Pokud nedojde k rychlému veterinárnímu ošetření spojenému s aplikací léčiv, většina králíků umírá.

Proto prosím neváhejte, pokud si Váš králík dá hladovku delší než 6h a odmítá i oblíbené pamlsky.

Cheyletiella parasitivorax


Nejčastější kožní parazit králíků, s krásným trefným anglickým přívlastkem walking dandruff (chodící lupy). Podle tohoto přirovnání si můžeme snadno odvodit, jak vypadá postižený králík, má velké množství lupů, lokálně vypadané chlupy a často bývá pozorována i svědivost. První příznaky se objevují na zádi v mezilopatkové oblasti odkud se šíří dál. Celý životní cyklus tohoto parazita probíhá na hostiteli a trvá cca 21 dnů (proto je nutná reaplikace antiparazitárního přípravku v tomto intervalu, přípravek zabije pouze dospělce a nymfy avšak ne vajíčka a larvy). Pokud máte podezření na toto onemocnění u Vašeho králíka a veterinář Vám ho v ordinaci potvrdí, provede bezbolestný odběr vzorku pomocí lepící pásky a následné mikroskopické vyšetření. Tento parazit může v ojedinělých případech napadat i člověka. Léčba není nijak zvlášť náročná, spočívá v opakovaném podání antiparazitárního přípravku a důkladné očistě prostředí, ve kterém se králík pohybuje.

1 651 zobrazení1 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

1件のコメント


allowdraught
4月11日

I was particularly impressed by your ability to present both sides of the argument objectively. Your balanced approach is admirable.

fireboy and watergirl

いいね!
bottom of page