První návštěva
PRVNÍ KRŮČKY VAŠEHO ČTYŘNOHÉHO PŘÍTELE V NAŠÍ KLINICE
Podobně jako u humánního lékaře i u veterináře je vhodnější, když se na prohlídku objednáte. Omezíte tak stres z možného čekání, než na Vás přijde řada. K objednání využijte prosím telefonní kontakty +420 732 512 181 nebo +420 495 262 144 (objednat se můžete také prostřednictvím e-mailu, ale domluva je komplikovanější, protože se nelze dohodnout v reálném čase). Při sjednávání termínu vás vyzveme, abyste uvedli Vaše jméno, telefonní kontakt a důvod návštěvy.
Jako první Vás na naší klinice uvítá recepce, kde vám recepční založí kartu. Ve Vaší části karty budeme potřebovat znát jméno, adresu, telefonní a e-mailový kontakt. Poté založíme kartu zvířátka (jméno, pohlaví, datum narození, čip…). Karta bude provázet vašeho miláčka po celý život, budou do ní zaznamenávány veškeré záznamy o očkování, odčervení, operacích, dalších terapeutických úkonech a diagnózách.
PES
Při první návštěvě štěňátka obvykle provádíme vstupní vyšetření, které se skládá z kontroly kondice a tělesné stavby, klinického vyšetření adspekcí (prohlédneme oči, uši, zuby, kvalitu srsti a přítomnost vnějších parazitů), auskultací (poslechneme srdíčko, zda nemá srdeční šelest a plicní pole), palpací (při hlazení prohmatáme bříško pro kontrolu vnitřních orgánů a celistvosti stěny dutiny břišní pro vyloučení přítomnosti kýly).
Zkontrolujeme přítomnost čipu, jeho umístění a funkčnost, popřípadě poradíme s jeho registrací (každé štěně musí být dle zákona čipované před odchodem od chovatele k novému majiteli). Pokud již máte vystavený očkovací průkaz, prohlédneme provedená očkování a prodiskutujeme vakcinační schémata a společně pro vaše zvíře vybereme nejvhodnější. Ujistíme se, zda bylo řádně prováděno pravidelné odčervení a vysvětlíme si základy správného programu odčervení.
Můžeme poradit také s výživou – a to jak z hlediska frekvence podávání, tak typu krmení, popřípadě vhodnosti podávání výživových doplňků stravy. Vysvětlíme si výhody preventivní kastrace u samců a samic a jejich vhodnou dobu. Vstupní prohlídka bývá zpravidla zdarma, pokud nejde o prohlídku na základě nemoci či provádění očkování.
Celkově vás informujeme především o prevenci, čeho se vyvarovat, co sledovat, co psíka naučit. Prevence neboli předcházení nemocem je důležitější než léčba, a měla by tedy být vždy až na prvním místě. Tímto motem se řídíme, a proto nabízíme a doporučujeme kromě preventivních klinických prohlídek i preventivní vyšetření krve (jako u humánního lékaře) či vyšetření za pomoci zobrazovacích metod (RTG, USG) vhodné především pro plemena predisponovaná k různým nemocem diagnostikovatelných těmito vyšetřeními (onemocnění srdečních chlopní u KKCHŠ, DKK a DLK u velkých plemen psů).
Na specializovaná vyšetření je nutné se předem objednat, důvodem je časová náročnost těchto vyšetření, vy se tím vyhnete dlouhému čekání v čekárně a stresu – my se na Vás budeme moci lépe připravit, a zajistit tak příjemné prostředí a dobrou atmosféru.
KOČKA
Při první návštěvě koťátka provádíme stejně jako u štěňat vstupní vyšetření skládající se z kontroly kondice a tělesné stavby, klinického vyšetření adspekcí (prohlédneme oči, uši, zuby, kvalitu srsti a přítomnost vnějších parazitů), auskultací (poslechneme srdíčko, zda nemá srdeční šelest a plicní pole), palpací (při hlazení prohmatáme bříško pro kontrolu vnitřních orgánů a celistvosti stěny dutiny břišní pro vyloučení přítomnosti kýly). Tato vyšetření jsou důležitá, jelikož velmi často nacházíme u venkovních koťátek ušní svrab, oční infekce, či typické škrkavkové bříško (při zvednutí vypadá jako hruška).
Pokud již máte vystavený očkovací průkaz, prohlédneme provedená očkování a prodiskutujeme vakcinační schémata a společně vybereme nejvhodnější pro Vaše zvíře, respektive zda-li je vůbec očkování pro vaši kočičku nutné (pokud je vyloženě domácí). Ujistíme se, zda bylo řádně prováděno pravidelné odčervení. Vysvětlíme si základy správného programu odčervení a jeho důvody.
Pobavíme se o vhodné době pro kastraci kocourků a kočiček z hlediska tlumení nežádoucího chování (značkování kocourů, vysilující mrouskání koček), nechtěného zabřeznutí kočiček a zmíníme i následky kastrace ve smyslu zpomalení metabolismu, rizika obezity a stresového onemocnění dolních cest močových.
Poradíme s výživou, protože u kočiček je důležitá především z hlediska prevence onemocnění ledvin či obezity ve vyšším věku. Zaměříme se tedy na vhodnost obsažených složek v krmení a na co si dávat pozor při čtení složení krmiva. Vstupní prohlídka bývá zpravidla zdarma, pokud nejde o prohlídku na základě nemoci či provádění očkování.
Doporučíme vám kromě preventivních klinických prohlídek i preventivní vyšetření krve (jako u humánního lékaře) či vyšetření za pomoci zobrazovacích metod (USG) vhodné především pro plemena predisponovaná k různým nemocem diagnostikovatelných těmito vyšetřeními (onemocnění srdce HCM u mainských a bengálských koček, polycystické onemocnění ledvin PKD u ragdoll, mainských koček a sphynxů).
Na specializovaná vyšetření je nutné se předem objednat, důvodem je časová náročnost těchto vyšetření, vy se tím vyhnete dlouhému čekání v čekárně a stresu – my se na vás budeme moci lépe připravit, a zajistit tak příjemné prostředí a dobrou atmosféru.
KRÁLÍK
První prohlídka u malého králíčete se trochu odlišuje od vyšetření koček a psů. Na prohlídku by totiž neměl přijít jen králík a majitel, ale i králíkovy bobky. Pro králíčata je bohužel časté nakažení kokcidiózou a z toho důvodu potřebujeme vzorek stolice na koprologické vyšetření, které nás povede buď k léčbě, či pokud bude králíče bez parazitů, k očkování. Jak získám vhodný vzorek, který budu moci nechat vyšetřit? Princip je jednoduchý, začnete sbírat bobky Vašeho králíka, každý den asi 5–6 bobků, sběr provádíte tři po sobě následující dny. Ideální je vzít zavařovací skleničku a do ní bobky postupně přihazovat (zavřenou sklenici uchováváte v lednici), důležité je vzorek mírně navlhčit! Tento vzorek prosím předejte hned při nahlášení se na recepci sestřičce, abychom ho mohli vyšetřit v průběhu prohlídky zvířátka a následně správně postupovat na základě jeho výsledků.
Vstupní vyšetření se skládá z kontroly kondice a tělesné stavby, klinického vyšetření adspekcí (prohlédneme oči, uši, zuby včetně stoliček, kvalitu srsti a přítomnost vnějších parazitů), auskultací (poslechneme srdíčko a plicní pole), palpací (při hlazení prohmatáme čelisti a další kosti lebky pro kontrolu kořenů zubů a bříško pro kontrolu vnitřních orgánů).
Povíme si o nemocech, proti kterým můžeme králíka očkovat. Založíme očkovací průkaz. Zaměříme se na prevenci v podobě správné výživy a tělesné aktivity. Ukážeme si, jak časně odhalit problémy, které by našeho ušatého kamaráda mohly trápit (přerůstání zubů, kožní parazité, trávicí poruchy). Vysvětlíme si výhody preventivní kastrace u samců a samic a jejich vhodnou dobu. Pokud by vás zajímalo více informací, přečtěte si také článek "Manuál základní veterinární péče u králíka".
Morčata, potkani, křečci, křečíci a myšky
U této skupiny drobných společenských zvířátek se neprovádí žádná preventivní očkování. Návštěvy preventivního charakteru nejsou běžné. Obvykle se potkáváme až na základě onemocnění zvířátka.
Nejčastěji se jedná o přerůstání zubů, respirační obtíže (vrkání u potkanů), zánětlivé stavy a úrazy.